Розв’язання задач на моногібридне схрещування


Деякі правила, що полегшують розв’язання генетичних задач
Правило перше. Якщо після схрещування двох фенотипно однакових особин у їхніх нащадків спостерігається розщеплення ознак, то ці особини гетерозиготні.
Правило друге. Якщо внаслідок схрещування особин, що відрізняються фенотипно за однією парою ознак, з’являється потомство, у якого спостерігається розщеплення за тією ж парою ознак, то одна з батьківських особин була гетерозиготною, а друга — гомозиготною рецесивною.                                              
Правило третє. Якщо внаслідок схрещування фенотипно однакових (за однією парою ознак) особин у першому поколінні гібридів відбувається розщеплення ознак на три феногипні групи 1:2:1, то це свідчить про неповне домінування ознаки і про те, що батьківські особини є гетерозиготними.
Правило четверте. Якщо внаслідок схрещування двох фенотипно однакових особин у потомстві відбувається розщеплення ознак у співвідношенні 9:3:3:1, то вони були дигетерозиготними.
Правило п’яте. Якщо внаслідок схрещування двох фенотипно однакових особин у нащадків відбувається розщеплення ознак у співвідношеннях 9:3:4; 9:6:1; 9:7; 12:3:1; 13:3 або 15 : 1, то це свідчить про взаємодію генів, причому розщеплення у співвідношеннях 9:3:4; 9:6:1 та 9:7 є ознакою комплементарної взаємодії генів, а в співвідношеннях 12:3:1; 13:3 та 15:1 — їхньої епістатичної взаємодії.
Алгоритм розв’язання деяких задач
1. Визначте домінантну й рецесивну ознаки за умовою задачі чи малюнком (якщо він додається).
2. Уведіть буквені позначення домінантної і рецесивної ознак.
3. Запишіть генотипи особин з рецесивною ознакою або особин з відомим за умовою задачі генотипом та їхні гамети.
4. Запишіть передбачувані генотипи для особин, у яких гамети відомі, враховуючи при цьому таке:
а) один з генів успадковується від особини з рецесивною ознакою;
б) рецесивна ознака виявляється у гомозиготної особини;
в) третя фенотипна група виявляється за неповного домінування генів.
5. Складіть схему схрещування. Запишіть генотипи гібридів та їхні гамети в решітку Пеннета по горизонталі й вертикалі.
6. Запишіть генотипи потомства в клітинках перетину.
7. Визначте співвідношення фенотипів у поколіннях.
56. У кроликів нормальна довжина шерсті є домінантною ознакою, коротка — рецесивною. У кролиці з короткою шерстю народилося 7 кроленят, з яких 4 були короткошерстими і 3 — зі звичайною довжиною шерсті. Визначте генотип і фенотип батька кроленят.
Розв'язання
Дано:
А — ген, що обумовлює нормальну довжину шерсті;
а — ген, що обумовлює коротку шерсть;
А А — нормальна довжина шерсті;
Аа — нормальна довжина шерсті;
аа — коротка шерсть.
Генотип і фенотип кроля – ?
Відповідь. За генотипом батько кроленят гетерозиготний Аа; за фенотипом — у нього звичайна довжина шерсті.
57. Ген ранньостиглості ячменю домінує над пізньостиглістю. 1. Якими будуть рослини в F1, одержані від запилення гомозиготної ранньостиглої рослини пилком пізньостиглої? 2. Яким буде ячмінь у F2? 3. Які рослини можуть утворитись від схрещування однієї з пізньостиглих рослин другого покоління (F2) з гібридом F1?
Розв’язання
Дано:
А — ген, що визначає ранньостиглість ячменю;
а — ген, що визначає пізньостиглість ячменю;
АА — ранньостиглий ячмінь;
Аа — ранньостиглий ячмінь;
аа — пізньостиглий ячмінь.
1. Якими будуть рослини у F1 - ?
2. Якими будуть рослини у F2 – ?
3. Якими будуть рослини у F3 - ?
Відповідь. 1. Усі рослини в першому поколінні (F1) ранньостиглі. 2. Серед рослин другого покоління (F2) 75 % — ранньостиглі і 25 % — пізньостиглі. 3. Половина рослин у третьому поколінні (F3) ранньостиглі, друга половина — пізньостиглі.
58. У курей трояндоподібний гребінь зумовлений геном R, листкоподібний — геном r. Півня із трояндоподібним гребенем схрестили із двома курми із трояндоподібними гребенями. Перша висиділа 18 курчат із трояндоподібними гребенями. Друга — теж 18, з яких 14 мають трояндоподібні і 4 — листкоподібні гребені. Установіть генотипи всіх батьківських особин і курчат.
Розв’язання
Дано:
R — ген трояндоподібного гребеня;
r — ген листкоподібного гребеня;
RR — трояндоподібний гребінь;
Rr — трояндоподібний гребінь;
rr — листкоподібний гребінь.
Генотипи всіх батьківських особин і курчат — ?
Відповідь. Генотип півня — Rr. Генотип першої курки — RR, її курчат — RR або rr. Генотип другої курки — Rr, її курчат — RRRrrr.
59. Унаслідок схрещування сірих курей з білими все потомство виявилось сірим. Це потомство знову схрестили з білими курми. У результаті другого схрещування отримали 172 курчат, з яких 85 були білими і 87 — сірими. Визначте генотипи батьківських форм і їх нащадків в обох схрещуваннях.
Розв’язання
Дано:
А — ген, що зумовлює сіре оперення;
а — ген, що зумовлює біле оперення;
АА — сірі кури;
Аа — сірі кури;
аа — білі кури.
Генотипи батьків і потомства в обох схрещуваннях — ?
Відповідь.
Генотипи батьків F1: АА х аа. Генотип потомства F1: Аа.
Генотипи батьківських особин F2: Аа х аа.
Генотипи потомства в F2: 1Аа : 1аа.
60. Двох чорних самок миші схрестили з коричневим самцем. Одна самка за кілька разів народила 20 чорних і 17 коричневих мишенят, а друга — 33 чорних мишенят. Визначте генотипи батьків і потомства.
Розв’язання
Дано:
А — ген чорної масті;
а — ген коричневої масті;
АА — чорні миші;
Аа — чорні миші;
аа — коричневі миші.
Генотипи батьків і потомства — ?
Відповідь. За генотипом самець гомозиготний рецесивний (аа). Перша самка гетерозиготна (Аа), її 20 мишенят гетерозиготні (Аа) і 17 гомозиготні рецесивні (аа). Друга самка гомозиготна домінантна (АА); усі її мишенята гетерозиготні (Аа).
61. Блакитноокий чоловік, батьки якого мали карі очі, одружився з кароокою жінкою, у батька якої очі були блакитними, а в матері — карими. Якого потомства можна очікувати в цьому шлюбі, якщо відомо, що ген карих очей домінує над геном блакитних?
Розв’язання
Дано:
А — ген, що детермінує карий колір очей;
а — ген, що детермінує блакитний колір очей;
АА — карі очі;
Аа — карі очі;
аа — блакитні очі.
Фенотипи дітей — ?
Відповідь. Вірогідність народження в цьому шлюбі кароокої дитини становить 50 % і блакитноокої - 50 %.
62. У братів Олександра й Петра очі сірі, а в їхньої сестри Ольги — блакитні. Мати цих дітей блакитноока, хоча іі батьки мали сірі очі. Як успадковується блакитний і сірий колір очей? Який колір очей має батько Олександра, Петра й Ольги? Установіть генотипи всіх членів сім’ї.
Розв'язання
Дано:
А — ген сірих очей;
а — ген блакитних очей;
АА — сірі очі;
Аа — сірі очі;
аа — блакитні очі.
Генотипи членів сім’ї - ?
Відповідь. У батька дітей сірі очі. Генотип матері — аа, її батьків — Аа, її чоловіка — Аа, синів Олександра і Петра — Аа, дочки Ольги — аа.
63. Чоловік з ластовинням одружився з жінкою без ластовиння. Від цього шлюбу народилося три дочки, які мають ластовиння. Одна з них вийшла заміж за чоловіка без ластовиння. Які діти можуть народитись у цієї пари? Визначте, домінантною чи рецесивною ознакою є наявність ластовиння.
Розв’язання
Дано:
А — ген, що зумовлює наявність ластовиння;
а — ген відсутності ластовиння;
АА — ластовиння;
Аа — ластовиння;
аа — відсутність ластовиння.
Вірогідність народження дитини з ластовинням — ?
Домінантна чи рецесивна ознака (наявність ластовиння) — ?
Відповідь. Наявність ластовиння - ознака домінантна. Вірогідність народження дитини з ластовинням у цієї пари становить 50%.
64. Жінка з нерудим волоссям, мати й батько якої мають неруде волосся, а брат — руде, вийшла заміж за чоловіка, який має руде волосся. Мати його має також руде, а батько — неруде волосся. Від цього шлюбу народилися хлопчик з нерудим і дівчинка з рудим волоссям. Визначте генотипи всіх згаданих осіб і складіть схему родоводу.
Розв'язання
Дано:
А — ген, що детермінує нерудий колір волосся;
а — ген, що детермінує рудий колір волосся;
АА — неруде волосся;
Аа — неруде волосся;
аа — руде волосся.
Генотипи всіх осіб — ?
Відповідь. За генотипом жінка гетерозиготна (Аа), її брат — гомозиготний рецесивний (аа), обоє її батьків — гетерозиготні (Аа); чоловік — гомозиготний рецесивний (аа), його мати — гомозиготна рецесивна (аа), батько — гомозиготний (АА) або гетерозиготний (Аа); хлопчик — гетерозиготний (Аа), дівчинка — гомозиготна рецесивна (аа).

Немає коментарів:

Дописати коментар